1. Jaki jest cel badania?

Celem badania jest wykazanie związku nadmiernego korzystania z gier internetowych ze zmianami w funkcjonowaniu płatów czołowych oraz ciemieniowych wśród dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat. Ujmując to inaczej na podstawie przeprowadzonych badań chcielibyśmy wskazać jaki wpływ na przebieg procesów poznawczych u dziecka (np. uwaga, funkcje wykonawcze oraz uczenie się) ma wczesne używanie technologii oraz gier internetowych.

2. Jak przebiega takie badanie?

W badaniu udział bierze dziecko oraz jeden z rodziców dziecka. Dziecko objęte będzie badaniem neuropsychologicznym. Podczas tego badania odpowie na kilka pytań badaczy oraz wypełni test, który umożliwia ocenę nasilenia zaburzenia korzystania z gier internetowych. Ponadto wykona komputerowy test MOXO, który umożliwia diagnozę zaburzeń uwagi, impulsywności oraz nadruchliwości. Podczas wykonywania tego testu dziecko będzie miało wykonywane badanie EEG. Na jego głowie zostanie umieszczona jedna elektroda, która umożliwi ocenę przebiegu procesów poznawczych w czasie wykonywania zadania. Badanie jest w pełni bezpieczne dla dziecka.

Dodatkowo planuje się przeprowadzić rozmowę z rodzicami na temat funkcjonowania dziecka. Rodzice poproszeni zostaną o wypełnienie krótkiego testu, który umożliwi ocenę nasilenie komponentów ADHD u dziecka (około 20 pytań). Udział rodziców w projekcie jest kluczowy, ponieważ dzieci bardzo często bagatelizują czas jaki poświęcają na granie. Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci mają problem z szacowaniem i rzetelną oceną wpływu jakie gry wywierają na ich funkcjonowanie. Dlatego też, kluczowym kryterium na którym opierać będziemy diagnozę dziecka będzie opinia rodziców.

3. Gdzie odbywa się i ile trwa takie badanie?

Badanie odbywać się będzie w szkole do której uczęszcza dziecko. Po uzgodnieniu szczegółów realizacji badania w poszczególnych placówkach z dyrekcją powstanie harmonogram prowadzenia badań wśród dzieci. Całe badanie odbędzie się podczas jednego spotkania z dzieckiem i trwać będzie około 45 minut.

Spotkanie z rodzicami planuje się przeprowadzić podczas odbywających się cyklicznie w szkołach spotkań z rodzicami, czyli tzw. „wywiadówek”. Jeżeli rodzice zaproponują inny termin, oczywiście weźmiemy pod uwagę ich propozycję. Szacuję się, że spotkanie z rodzicami trwać będzie około 30 minut.

4. Czy badanie wiąże się z jakimś ryzykiem dla zdrowia dziecka?

Prowadzone badania są całkowicie bezpieczne dla dzieci. Najwięcej wątpliwości może generować badanie EEG, dlatego też chcielibyśmy przybliżyć przebieg takiego badania. Osoba przeprowadzająca badanie nałoży na odpowiednie miejsce na głowie dziecka specjalny żel, który umożliwi lepsze przekazywanie sygnału do elektrody. W przypadku naszego badania będzie to jedna elektroda. Następnie przeprowadzone zostanie badanie.

5. Czy musimy zgodzić się na udział nasz i naszego dziecka w badaniu?

Nie muszą Państwo wyrażać zgody na udział Państwa oraz Państwa dziecka w badaniu. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne. W dowolnym momencie prowadzenia badania mogą Państwo z niego zrezygnować bez jakichkolwiek konsekwencji.